Błogosławieństwo rodziców teksty, które zapadną w pamięci na długo

Jednym z ważniejszych momentów w dniu ślubu jest błogosławieństwo udzielane Parze Młodej przez ich rodziców. Tradycyjnie błogosławieństwo udzielane jest Parze Młodej w domu rodzinnym Panny Młodej. To właśnie ten moment jest symbolicznym rozpoczęciem wspólnej drogi przez młodych ludzi, którzy w danym dniu będą ślubować sobie wierność i miłość w kościele. Błogosławieństwo to szczególny moment przede wszystkim dla Rodziców Pary Młodej.

Czego nie może zabraknąć podczas błogosławieństwa

Oprócz dobrych intencji, które powinny towarzyszyć rodzicom błogosławiącym Parze Młodej, nie może podczas tej uroczystości zabraknąć jeszcze kilku rzeczy.
Ważne, aby błogosławieństwo odbywało się w momencie gdy wszyscy są już gotowi na to, by wyruszyć w drogę do Kościoła, a samo miejsce, w którym udziela się błogosławieństwa, również było specjalnie na tę okazję przygotowane.
W pomieszczeniu musi znaleźć się stół lub stolik, przykryć należy go czystym obrusem, a na nim postawić pasyjkę, wodę święconą oraz kropidło. Nie może zabraknąć również kwiatów.

Błogosławieństwo rodziców teksty, które należy wypowiedzieć

Treść błogosławieństwa udzielanego Parze Młodej przez rodziców nie jest nigdzie spisana, tym samym zarówno rodzice jak i Para Młoda mają całkowitą dowolność jeżeli chodzi o jego treść.
Zdarza się, że Para Młoda klęka przed rodzicami, prosząc ich o błogosławieństwo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby para Młoda stała podczas ceremonii.
Kiedy udzielane jest błogosławieństwo rodziców teksty, które podczas niego padną, nie muszą być niczym skomplikowanym. Wystarczy, że rodzice wygłoszą formułkę taką jak np.:
Niech Bóg wam błogosławi, Matka Boża otacza opieką, byście mieli szczęśliwą rodzinę i długie życie.
Podczas składania życzeń rodzice mogą uczynić na czole dzieci znak krzyża – znak ten konieczny jest gdy w trakcie ceremonii nie mamy dostępu do kropidła lub wody święconej.
Po udzieleniu słownego błogosławieństwa rodzice powinni podać Młodej Parze krzyżyk do ucałowania i skropić ich wodą święconą.

Błogosławieństwo rodziców teksty

Oto kilka przykładowych tekstów błogosławieństw:
1.      Jako wasi rodzice cieszymy się, że odszukaliście siebie i odkryliście wielki skarb miłości, jaki Pan Bóg wlał w serce każdego z was. Akceptujemy Waszą wolę i pragniemy Wam jako narzeczonym udzielić naszego błogosławieństwa.

2.     Drogie dzieci polecam Was i Waszą miłość pod opiekę Matki Boskiej i z serca Was błogosławię.
W Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego.

3.      Boże dobry Nasz Ojcze pobłogosław te Nasze dzieci, które złączyłeś w miłości.
Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła,
pozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem,
a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty
niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze.