Błogosławieństwa na ślub – kto i kiedy powinien pobłogosławić młodą parę?
Nad pytaniem kto powinien pobłogosławić młodą parę zastanawia się wiele osób. Tak naprawdę jest to mocno indywidualna kwestia i zależy przede wszystkim od relacji panujących w rodzinie. Błogosławieństwa na ślub udziela się zwykle parze młodej przed pójściem do kościoła. Robią to rodzice z obu stron kiedy już Pan Młody pojawia się w domu swojej wybranki. Niektóry jednak decydują się na oddzielne błogosławieństwo – Pan Młody otrzymuje je od swoich rodziców w swoim domu a Panna Młoda od swoich rodziców u siebie i spotykają się dopiero w kościele.
Błogosławieństwa na ślub
Kto powinien udzielić błogosławieństwa parze młodej? – przede wszystkim rodzice. To do nich należy obowiązek pobłogosławienia swoich dzieci na ich nowej, rozpoczynającej się właśnie drodze życia. Oprócz rodziców osobami, które mogą pobłogosławić młodych w ich najważniejszym dniu są też rodzice chrzestni oraz dziadkowie czy rodzeństwo pary młodej. Nie są to jednak jedyne osoby, które mogą udzielić błogosławieństwa. Tak naprawdę może zrobić to każdy kto jest dla młodej pary kimś wyjątkowo bliskim i szanowanym oraz stanowiącym autorytet.
Co robią młodzi podczas błogosławieństwa?
Zwykle para młoda klęczy podczas udzielania błogosławieństwa nie jest to jednak żaden wymóg i młodzi równie dobrze mogą stać jednak błogosławieństwo może wydawać się przez to nieco mniej uroczyste.
Rodzaje błogosławieństw na ślub
spontaniczne – błogosławieństwo nie musi wiązać się z długą i wyuczoną lub czytaną z kartki przemową. Wystarczy kilka słów prosto z serca skierowanych do swoich dzieci w tym wyjątkowym dla nich dniu i na pewno będzie to wyjątkowe i szczere błogosławieństwo,
uroczyste – jeśli zależy wam by błogosławieństwo od początku do końca przebiegało zgodnie z planem bez żadnych zawahań i pomyłek to warto przygotować sobie wcześniej to, co chcielibyście powiedzieć młodej parze. Przy dużym stresie czasami ciężko wypowiadać się spontanicznie więc dla niektórych może się to okazać pomocna metoda.
Co musi zawierać każde błogosławieństwo?
Należy pamiętać, że udzielenie błogosławieństwa to przede wszystkim obrzęd religijny wobec czego powinny paść słowa „niech Bóg wam błogosławi” lub inny tego typu zwrot nawiązujący do religii i sfery duchowej.
Podczas błogosławieństwa należy pamiętać również o pewnych niezbędnych akcesoriach takich jak krzyżyk, kropidło i woda święcona. Po wypowiedzeniu słów błogosławieństwa należy podać parze młodej krzyżyk do ucałowania i pokropić ich święconą wodą.