Ile daje świadek na wesele w 2022?

Koszty udziału w weselu zwiększają się z roku na rok. Zarówno goście, jak i świadkowie zastanawiają się, ile dać w kopercie. Rolą świadka jest zorganizowanie wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego, a także dbanie o odpowiedni przebieg wesela. Ile daje świadek na wesele 2022? Wszystko zależy od tego, w jakich standardach jest organizowana impreza. Koszty wesela na 100 osób są dość wysokie. To obliguje gości do wręczania odpowiednich prezentów. 

Koszty wesela na 100 osób zależą od kilku czynników. Pierwszym z nich jest cena, jaką para młoda zapłaci za kościół i jego wystrój. Ile kosztuje wesele? Należy uwzględnić opłatę za salę. A ile kosztuje całe wesele? Koszt zależy także od wybranego menu, czy serwowanych napojów. Średni koszt wesela na 100 osób to od 40 do nawet 100 tysięcy złotych. 

Koszt wesela na 100 osób – ile kosztuje “talerzyk”?

Koszty wesela na 100 osób są dość wysokie. Ile kosztuje osoba na weselu? Ceny wahają się od 250 do 500 złotych. To dość duży przedział. A ile powinien dać świadek na wesele? Goście dają tyle pieniędzy, ile uznają za słuszne. Ci, którzy są mniej zżyci z parą młodą dają od 200 do 400 złotych od osoby. Bliska rodzina: rodzice i chrzestni wkładają do koperty od 1000 do 3000 złotych. Świadkowie dają podobne kwoty. 

Kwota, którą dajemy w kopertach zależy od: 

  • stopnia pokrewieństwa z parą młodą; 
  • indywidualnej sytuacji finansowej; 
  • tego, czy na wesele idziemy z osobą towarzyszącą;
  • tego, czy na wesele idziemy z dziećmi;
  • tego, czy para młoda organizuje także poprawiny.

Do kosztów związanych z prezentem należy doliczyć także koszt zakupu kwiatów bądź butelki alkoholu. 

Koszty wesela na 100 osób a prezenty

Część gości zwraca także uwagę na to, ile para młoda wydała pieniędzy na wesele. Ich prezenty są wyższe, im bardziej wystawne przyjęcie jest organizowane. A co podnosi jego status? Przede wszystkim miejsce, w jakim realizowana jest impreza. Duże i wystawne sale kosztują więcej niż małe, wiejskie remizy. Kolejną kwestią jest menu – choć to goście poznają dopiero podczas imprezy. 

Młode pary otrzymują więcej pieniędzy, gdy robią wesele z poprawinami, a także zapewniają gościom nocleg. Koszty wesela na 100 osób to ogromne wyzwanie dla pary młodej. W jaki sposób pary finansują imprezę? Część z nich otrzymuje środki od rodziny, jeszcze inni pokrywają koszty wesela na 100 osób z własnych oszczędności. 

Jeśli zastanawiasz się, ile pieniędzy dać na wesele odpowiedz sobie na kilka pytań. Jaki jest mój stopień zażyłości z parą młodą? A także, ile środków mogę wydać.