Błogosławieństwo ślubne dla syna i jego ukochanej – co trzeba o tym wiedzieć?

Błogosławieństwo syna przed ślubem z jego wybranką

Tradycja mówi, iż ceremoniał błogosławieństwo syna przed ślubem czy raczej błogosławieństwa pary młodej, to forma pożegnania, przeprosin i podziękowania składanych przez pannę młodą (nierzadko w towarzystwie łez) najbliższym, rodzinie i przyjaciołom, a także (uwaga!) domostwu, które „bezpowrotnie” opuszcza. Dopiero po tym pożegnaniu następuje zazwyczaj udzielane przez rodziców błogosławieństwo.

Występujące przed ślubem cywilnym lub konkordatowym błogosławieństwo otrzymywane z rąk rodziców to jedna z najbardziej wzruszających chwil, tuż przed tym, jak para młoda wkracza na nową drogę życia. Można zadać sobie pytanie, skąd więła się waga tego błogosławieństwa i dlaczego jest ono dla ludzi tak istotne?

Otóż, błogosławieństwo od rodziców jest bardzo ważne, ponieważ stanowi ono życzenie miłości, radości i pomyślności dla swoich dzieci, jest także chyba najlepszą możliwą formą aprobaty dla ich małżeństwa.

Gdzie i kiedy powinno odbyć się błogosławieństwo?

Błogosławieństwo, co do zasady, powinno odbyć się jeszcze przed wyjazdem do kościoła, w domu rodziców panny młodej. Jeśli nie jest to możliwe, w szczególnych przypadkach dopuszcza się by miejscem błogosławieństwa był dom pana młodego bądź miejsce w którym odbędzie się ślub i wesele.

Błogosławieństwu powinny towarzyszyć cisza i spokój. Jeśli młodzi oraz rodzice mają takie życzenie, towarzyszyć im mogą najbliżsi krewni, rodzice chrzestni, rodzeństwo oraz wszyscy ci, którzy dołożyli swoją cegiełkę do wychowania panny młodej bądź pana młodego.

Bywają sytuacje, gdy towarzyszące błogosławieństwu grono jest większe niż opisywane powyżej, ale jest to często kwestia przypadku i świadkami błogosławieństwa stają się goście weselni będący wówczas w domu przed ślubem.

Na zaścielonym białym obrusem stole stawia się krzyż, biblię, zapalone świece, kropidło i – rzecz jasna – wodę święconą.

Niekiedy błogosławi się także obrączki pary młodej, a także kwiaty i wianek panny młodej.

Ulegająca zmianie symbolika

Kiedyś, błogosławieństwo rodziców przed ślubem miało zupełnie inny wymiar i znaczenie, brak otrzymanego błogosławieństwa mógł być odebrany jako niechęć do związku młodych, a powszechna była myśl, że bez błogosławieństwa rodziców, związek nie ma prawa się udać.

Czasy zmieniły się i tak błogosławieństwo ma dla ludzi dzisiaj zupełnie inne znaczenie. Wynika to między innymi z tego, że coraz większy odsetek ludzi decyduje się na wspólne mieszkanie jeszcze przed ślubem, choćby po to, by zaznać życia rodzinnego, przyzwyczaić się do niego i lepiej poznać partnera.

Mimo wszystko, błogosławieństwo jest wciąż jednym z najbardziej wzruszających (a zarazem stresujących) momentów towarzyszących nam w dniu ślubu, towarzyszą mu często podniosły nastrój i łzy.