Błogosławieństwo rodziców dla pary młodej – skąd wzięła się ta tradycja

Błogosławieństwo rodziców dla pary młodej to jeden z ważniejszych elementów ceremonii zaślubin. Tradycyjnie ceremonia błogosławieństwa Pary Młodej była formą pożegnania, podziękowania i przeprosin składanych przez Pannę Młodą. Dopiero po symbolicznym pożegnaniu następowało błogosławieństwo przez rodziców.

Błogosławieństwo rodziców dla Pary Młodej – początek wspólnej drogi

Błogosławieństwo udzielane Parze Młodej przez rodziców jest definitywnie jednym z bardziej wzruszających momentów podczas całego dnia zaślubin.
Błogosławieństwo, które otrzymuje Para Młoda od swoich rodziców, a często też i rodziców chrzestnych, jest symbolicznym początkiem wspólnej drogi przez życie, którą Para Młoda właśnie rozpoczyna.

Błogosławieństwo udzielane przez rodziców jest swoistym życzeniem pomyślności, radości oraz wyrazem przychylności rodziców dla małżeństwa.

Jak powinno wyglądać błogosławieństwo dla Pary Młodej

Tradycyjnie błogosławieństwo powinno zostać udzielone w domu panny młodej. Niemniej, jednak jeżeli jest to niemożliwe, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby błogosławieństwo odbyło się w domu lub w innym miejscu.

Ważnym elementem błogosławieństwa jest biały, nieskazitelnie czysty obrus, przykrywający stuł, na którym powinna stać pasyjka, woda święcona oraz kropidło.

Para Młoda musi poprosić o błogosławieństwo swoich rodziców. Ceremonię rozpoczyna mama panny młodej, następnie mama pana młodego, tata pana młodego i tata panny młodej. Rodzice udzielają błogosławieństwa, czyniąc znak krzyża na czołach Państwa Młodych, kropiąc ich wodą święconą i podając krzyż do ucałowania.

Po tym jak rodzice Państwa Młodych udzielą im już błogosławieństwa, kolejni mogą uczynić to samo zarówno rodzice chrzestni jak i rodzeństwo panny i pana młodego.

Co powiedzieć podczas udzielania błogosławieństw parze młodej

W tak podniosłej i emocjonującej chwili, jaką jest błogosławieństwo rodziców dla pary młodej, warto ograniczyć się do kilku prostych zdań, a nawet słów.

Nie istnieje bowiem, żadna ustandaryzowana formułka, którą powinno się wypowiedzieć, udzielając parze młodej błogosławieństwa.

Ważne jednak aby padło w nich sformułowanie jasno wskazujące na dobre intencje osób udzielających błogosławieństwa.

Warto więc przed ceremonią dobrze przemyśleć i przygotować kilka słów błogosławieństwa, tak aby były to słowa szczere i skierowane bezpośrednio do Pary Młodej.

Przykładowo:

Synu/Córko na nową drogę życia niech Ci błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen.