Opłaty za ślub kościelny – ile? Co znaczy “Co łaska”?

Koszty ślubu i wesela często przyprawiają przyszłych małżonków o bóle głowy. O ile opłacenie sali i dekoracji nie budzi żadnych wątpliwości, o tyle cena za udzielenie ślubu przez księdza w niektórych wzbudza pewne wątpliwości. Ślub kościelny opłaty jakie są? Czy w ogóle powinno się płacić kapłanowi za udzielenie ślubu? Kilka informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Płatność za udzielenie ślubu

Warto pamiętać, że ślub to bardzo ważne wydarzenie nie tylko jeśli chodzi o relacje małżonków. Ślub kościelny z zasady powinny brać osoby, które wierzą w Boga i chcą żyć w zgodzie z jego przykazaniami. Czy więc powinno się płacić kapłanowi za udzielenie ślubu kościelnego? Wiele osób ma co do tego tematu różne wątpliwości. Trudno jednak dowiedzieć się u źródła, czy opłata za udzielenie ślubu powinna w ogóle istnieć. Przyszli małżonkowie zazwyczaj sami pytają księdza o cenę, a ten odpowiada zazwyczaj „co łaska”. Inni zaś przedstawiają szczegółowy cennik za udzielenie sakramentów. W tym drugim przypadku warto jednak zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby przypadkiem zmienienie kościoła. Czy ksiądz powinien robić biznes z udzielania ślubu? Zdecydowanie nie.
Przyszli małżonkowie najczęściej decydują się na opłatę za udzielenie ślubu. Trzeba bowiem zadbać o oprawę muzyczną, opłacić nauki przedmałżeńskie, nikt nie chce paść również ofiarą plotek. Niezależnie od tego, z jakiego powodu chcesz zapłacić za ślub kościelny, pamiętaj, że tutaj nie powinien obowiązywać żaden cennik. Jedne pary decydują się na wpłatę 100 zł a inne ofiarowują 500 zł. Wszystko zależy od Twoich przekonań, chęci i możliwości. Nie warto zgadzać się na ślub zgodnie z cennikiem, nie warto robić biznesów z wiary i kościoła.

Ślub kościelny opłaty – dowiedz się wcześniej

Przed udaniem się do kościoła i ustaleniem formalności, warto dowiedzieć się, jak na kwestię opłat reaguje ksiądz w danym kościele. Wiele kościołów posiada swoje własne strony internetowe, niektóre parafie mają także swój profil na Facebooku. Tam można znaleźć dane kontaktowe i dowiedzieć się, czy i ile trzeba zapłacić za ślub. Pamiętaj, że powinna być to dobrowolna ofiara państwa młodych.

Kontroluj koszty

W zależności od czynników indywidualnych, ślub i wesele mogą generować niemałe koszty. Aby mieć wszystko pod kontrolą, warto skorzystać z organizerów ślubnych. Taki organizer można zakupić w sklepie internetowym, lub zrobić samodzielnie i wszystkie plany oraz wydatki zapisywać w zwykłym notatniku. Planowanie to klucz do sukcesu, dzięki któremu przygotowania będą przyjemnością a nie zamartwianiem się o koszty. Warto także szukać oszczędności.