Zabawy na oczepiny.

Pomysłów i zabaw na oczepiny jest mnóstwo. Im więcej wodzirejów i orkiestr tym więcej zabaw i bardziej różnorodne. Od klasycznych po te bardziej wymyślne kończąc po najdziwniejszych i najśmieszniejszych. Pomysł na oczepiny najbardziej zależy do wodzireja. Im więcej czasu i zabaw zaplanował tym większa pewność, że będzie się bawić więcej osób. Należy jednak pamiętać, że oczepiny są w czasie, gdy wesele się już powoli kończy i nie wszyscy goście chcą się bawić. Jednak te kilka pomysłów rozrusza naszych gości i pomimo zbliżającego się końca wesela, goście będą się świetnie bawić.

Rzucanie welonem i krawatem.

Jest to chyba jedna z najpopularniejszych zabaw oczepinowych. W zależności od regionu wygląda ona inaczej. Albo panny staja za panną młoda w kilku rzędach i łapią rzucany przez nią bukiet kwiatów lub welon, albo ustawiają się w kółko i póki gra muzyka kręcą się to w jedną, to w druga stronę wokół panny młodej, a gdy muzyka przestaje grać panna młoda wyrzuca welon lub bukiet za siebie i jakąś panna go łapie. To samo tyczy się pana młodego jednak on rzuca muszę lub krawat, i działa to na te samej zasadzie. Osoby, które złapią welon bądź bukiet i musze lub krawat później tańczą ze sobą jeden taniec okrążeni przez gości weselnych. Mówi si, że osoba, która złapie jedna z tych rzeczy najszybciej wyjdzie za mąż i się ożeni.

Zabawa w kotka i myszkę.

Zabawa, w której panny otaczają Pannę Młodą, która znajduje się w środku. Zadaniem dziewczyn jest niedopuszczenie do Panny Młodej jest świeżo upieczonego Ślubnego, który znajduje się na zewnątrz kółka.

Zabawa w pantofelek.

Podczas gdy starościna zdejmuje Pannie Młodej welon, ktoś inny podbiera jej buty. Zadaniem Pana Młodego jest znalezienie i odzyskanie butów ukochanej wykupując je, na przykład za wódkę. W tym przypadku stosuje się powiedzonka typu: „Panie Młody nie bądź Felek wykup młode pantofelek, pantofelek jest malutki i kosztuje litra wódki”.

Zabawa Kuszenie Adama.

Do zabawy tej jest potrzebne kilka par oraz jedno jabłko na każdą parę. Jabłko za ogonek zawiązuje się sznurku. Każda z pan trzyma swój koniec sznurka, na drugim końcu wisi jabłko. Zadaniem mężczyzn jest jak najszybciej zjeść wiszące jabłko bez użycia rąk.

Gorące krzesełka.

Gra polega na ustawieniu w kółeczku kilku krzeseł, krzesełek jest o jedno mniej niż panienek. Panienki krążą wokół nich aż gra muzyka, gdy muzyka przestaje grać wodzirej mówi co panienki powinny zrobić, na przykład; napić się kieliszek wódki czy zdobyć męski pasek. Zadaniem panienek jest jak najszybsze wykonanie komendy wywołanej przez wodzireja i jak najszybszy powrót na wolne krzesełko. Ta która wróci ostatnia odpada z gry, potem zabiera się kolejne krzesło i znowu panienki krążą i wykonują jakieś zadanie. Wygrywa ta która jako ostatnia wykona wszystkie zadania i zostanie na ostatnim krzesełku. Ta gra dostarcza dużo zabawy i śmiechu gościom weselnym gdy jakaś panna podbiega po pasek od spodni lub krawat oczywiście zadaniem gości weselnych obserwujących całą zabawę jest pomagać pannom jak najszybciej wykonać swoje zadanie.