Kto płaci za wesele i inne aspekty związane z organizacją wesela

W jaki sposób rozwiązać kwestie finansów na weselu? Podział kosztów weselnych nie jest łatwy i może dojść na tym tle do wielu komplikacji. Warto zatem nieco uważniej pochylić się nad tym zagadnienie. I temu też poświęcony jest niniejszy tekst.

Z uwagi na to, że kwestia finansów zazwyczaj jest dość delikatnym tematem, to nie można go w żaden sposób pomijać. Zatem nie pozostaje nic innego, jak tylko go dokładnie omówić. Warto więc przyjrzeć się temu, kto płaci za wesele według tradycji i jak wygląda to dziś. Pozwoli to nam szerzej spojrzeć na ten temat, a zarazem dojść do odpowiednich wniosków.

Jak każe tradycja

Chcąc podejść do całego zagadnienia związanego z kosztami naszego ślubu, warto pamiętać, że występuje tu konkretny podział. Według niego rodzina Panny Młodej powinna nie tylko zapewnić jej suknię, ale też zająć się oprawą filmową, zdjęciami, a także zaproszeniami ślubnymi. Z kolei domeną rodziny Pana Młodego i jego samego są koszty związane z zespołem weselnym, autem na ślub, alkoholem, obrączkami i podróżą poślubną. Do tego musi on też sam zainwestować w strój na to wydarzenie. Natomiast w kwestii sali często ustala się podział po połowie kosztów. Zazwyczaj resztę kosztów, które są mniejsze też dzieli się po równo.

A kto płaci za wesele według współczesnych standardów?

Zwyczaje się zmieniają i coraz to częściej sami młodzi biorą sprawy w swoje ręce. Tym samym udział w tym rodziców jest mniejszy. Ogólnie może z tym być różnie i często i tak w ostatecznym rozrachunku to oni się okładają lub też nowożeńcom zwraca się koszt wesela poprzez zorganizowaną na weselu zbiórce. Tym samym odchodzi się od wręczania przypadkowych prezentów, a zamiast tego to Młoda Para wskazuje, co mają wręczyć goście. Czasem mamy listę konkretnych sprzętów domowych, gotówkę lub też może to być też opłata za podróż poślubną. Pomysłów jest tu spor i samo wesele często ma charakter podziękowania za prezenty, nie jest więc ono tak huczne, jak te staropolskie. Odbywa się często w klubach lub dla skromnego grona rodziny i przyjaciół.

Ogólnie rzecz ujmując możliwości i sposobów, z jakimi podejdziemy do kwestii sfinansowania wesela, są różne. Można bowiem zorganizować całość skromnie i w kameralnym gronie. Inni będą chcieli podejść do tego bardziej na pokaz. Nie będziemy tu jednak oceniać, która koncepcja jest słuszna. Tak naprawdę nowożeńcy nie powinni przeoczyć tego, co rzeczywiście w tym dniu jest najistotniejsze. Jest to na tyle ważny dzień, że warto skupić się na wzajemnych relacjach i temu, aby móc potem co wspominać. Dobrych relacji i więzi rodzinnych nie jesteśmy bowiem w stanie kupić za żadne pieniądze.