Organizacja ślubu krok po kroku

Ślub to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga długiego planowania i spięcia ze sobą wielu różnych spraw. Na początku mnogość spraw organizacyjnych, którymi trzeba się zająć może przerażać przyszłych Państwa Młodych. Dobrze jest więc zaplanować każdy kolejny etap przygotowań. Taka organizacja ślubu krok po kroku będzie przebiegać o wiele sprawniej i dzięki temu nie pominiemy ważnych aspektów uroczystości.

Organizacja ślubu krok po kroku – od czego zacząć

Przygotowania do uroczystości weselnej warto rozpocząć od określenia budżetu, który zamierzamy przeznaczyć na tę uroczystość.

Po zaplanowaniu budżetu weselnego możemy ruszyć na poszukiwania sali weselnej. Dobrze jest zarezerwować właśnie ją jako pierwszą i zrobić to ze sporym wyprzedzeniem, ponieważ terminy, zwłaszcza w popularnych miejscach znikają bardzo szybko.

Mając wstępnie zarezerwowaną sale oraz ustalony budżetem możemy rozpocząć planowanie atrakcji i pozostałych elementów wesela.

Atrakcje i obsługa wesela

Kolejnym etapem weselnych przygotowań są poszukiwania i rezerwacja obsługi wesela oraz zorganizowanie atrakcji, które mają się podczas uroczystości pojawić.

Dobrze jest rozpocząć od poszukiwania fotografa oraz oprawy muzycznej – tutaj podobnie jak w wypadku sali, najpopularniejsi i najlepsi wykonawcy, zwłaszcza w sezonie weselnym, mogą być mocno rozchwytywani, a tym samym nie mieć wolnych terminów.

Kolejnymi kwestiami, którymi należy się zająć, będą kolejno dekoracje, tort oraz inne wyroby cukiernicze. Są to aspekty bardzo istotne, chociaż w ich wypadku raczej nie powinniśmy mieć problemów z ich dostępnością – tym samym w tej kwestii możemy liczyć na nieco większe „pole manewru” nawet na krótko przed uroczystością.

Jeżeli chcemy, a nasi goście przyjeżdżają z daleka, możemy zadbać również o noclegi dla nich oraz usługi transportowe – zarówno dla Pary Młodej jak i ich gości.

Mając wszystko dopięte, możemy zająć się wyborem obrączek ślubnych – musimy pamiętać o tym, aby były one jak najbardziej nasze, zadbajmy więc o ich personalizacje, które często dodawana jest gratis do zakupionego kompletu obrączek.

Kreacje weselne

Dzień zaślubin to wyjątkowy dzień. Musimy więc dobrze wyglądać zarówno podczas ceremonii jak i być w stanie wytrzymać w naszej kreacji całą noc na parkiecie.

Wybór oraz przygotowanie sukni ślubnej dla Panny Młodej, jak i garnituru dla Pana Młodego może zająć chwile. Dobrze jest więc nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Sprawy urzędowe

Na sześć miesięcy przed planowaną datą ślubu możemy udać się do urzędu stanu cywilnego, aby zgłosić chęć zawarcia małżeństwa.

Jeżeli planujemy pobrać się w kościele, musimy ukończyć kurs przedmałżeński oraz udać się do kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu ślubnego.