Odmówienie zaproszenia na wesele – jak zrobić to taktownie?

Ślub i wesele to bardzo ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się zawrzeć małżeństwo. Młodzi chcą świętować w gronie osób najbliższych, liczą na to, że pojawią się wszyscy zaproszeni goście. Czasami jednak nie ma możliwości, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu. Co wówczas zrobić? Jak odmówić parze młodej i nie sprawić im przykrości? Kilka najważniejszych informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach.

Odmówienie zaproszenia na wesele

Niezależnie od tego, dlaczego nie możesz uczestniczyć w uroczystości i zabawie, masz prawo do odmowy. Warto jednak zrobić to w odpowiedni sposób, aby uniknąć powstania nieprzyjemnego niesmaku i niezręczności podczas kolejnych rodzinnych spotkań. Odmówienie zaproszenia na wesele można przeprowadzić taktownie i z kasą, a oto kilka prostych wskazówek:

  1. Powiadom parę młodą odpowiednio wcześniej – najlepiej zrób to od razu, jak tylko dowiesz się, że nie możesz pojawić na na ślubie i weselu. Warto pamiętać, że rezerwacja sali wiąże się z dopilnowaniem terminów i zapłatą kwoty za każde zarezerwowane miejsce. Nie zwlekaj więc, powiadom przyszłych małżonków jak najwcześniej.
  2. Nie bój się szczerości – niezależnie od tego, dlaczego nie możesz pojawić się na weselu, warto stawiać na szczerość. Jeśli jesteś w bliskich relacjach z parą młodą, na pewno dobrze się znacie. Pamiętaj, że kłamstwo szybko może wyjść na jaw, a to sytuacja nieprzyjemna zarówno dla osób zapraszających jak i dla tych, które nie przyszły. Źle czujesz się w tłumie? Nie lubisz wesel? Nie masz z kim zostawić dzieci? Niezależnie od powodu, warto mówić prawdę.
  3. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz podawać prawdziwej przyczyny Twojej nieobecności, pamiętaj o zachowaniu kultury. Po prostu powiedz, że nie możesz przyjść, ale nie bądź niemiły czy opryskliwy. Tak naprawdę nie musisz podawać powodu Twojej nieobecności. Jeśli druga strona będzie naciskać, nie zaczynaj kłamać. Po prostu powiedz, że nie możesz, ale chętnie spotkasz się z przyszłymi małżonkami w innym terminie.

Zaproponuj spotkanie w innym terminie

Jeśli nie możesz pojawić się na ślubie i weselu, a pozostajesz z przyszłymi małżonkami w dobrych relacjach, warto spotkać się w innym terminie, dogodnym dla każdego. Kolacja w restauracji, a może miły wieczór w mieszkaniu? Możecie świętować zawarcie małżeństwa również po weselu i ślubie. Jeśli masz dobre relacje z przyszłymi małżonkami, warto zaproponować takie rozwiązanie. Na pewno będzie im miło, a czas spędzony wspólnie pozostanie w Waszych wspomnieniach jako miłe chwile pełne świętowania.