Co zrobić z prezentem, jeśli nie idę na wesele?

Kwestia prezentów wręczanych na ślubach może zrodzić wiele dylematów. Zazwyczaj chcemy wypaść dobrze albo nawet lepiej niż inni, dlatego trudno nam się zdecydować, jaki prezent wręczyć czy ile pieniędzy włożyć do koperty. Jeśli para młoda zaznacza, że w prezencie chce otrzymać tylko książki, wino, kupony na loterię albo maskotki, które trafią do domu dziecka, sprawa jest nieco ułatwiona. Zostaje jeszcze koperta, do której według niepisanych zasad należy włożyć około 250 zł. Kwota ta to mniej więcej tyle, ile parę kosztuje Twoje wyżywienie na weselu. Ale jeśli zastanawiasz się, co zrobić z prezentem, skoro nie wybierasz się na ślub, to wszystko zależy od Twoich relacji z parą młodą.

Nie idę na ślub co z prezentem?

Jeśli masz zaproszenie na ślub, ale z jakichś powodów nie zamierzasz lub nie możesz się na nim pojawić, warto przemyśleć kwestię prezentu, aby nie zrobić nikomu przykrości i nie popełnić faux pas. Nie idę na ślub co z prezentem? Pary coraz częściej już w zaproszeniach informują, czego oczekują od swoich gości. Chodzi o to, aby para abstynentów nie dostała kilkudziesięciu litrów wina albo czegoś, co zupełnie nie trafia w ich gusta. Niektórzy właśnie urządzają biblioteczkę w pierwszym wspólnym mieszkanie, dlatego oddają w ręce świadków listę książek, którą goście mogą wykupić wspólnie. Bardzo często zdarza się również, że już w zaproszeniu otrzymujemy informację, aby nie kupować kwiatów i zbędnych drobiazgów, tylko wręczyć koperty z pieniędzmi, które para wyda na podróż poślubną albo wkład we własne mieszkanie. Jeśli z jakiegoś powodu nie będzie Cię na ślubie osoby z najbliższej rodziny albo bliskiego przyjaciela, zadbaj o to, aby drobiazg od Ciebie i tak do niego trafił. Podkreśli to fakt, ż nie jest konieczna Twoja obecność, ale pamiętasz i chcesz sprezentować bliskim coś w tak ważnym dniu.

Wyślij prezent lub wręcz go w innym terminie

Jeśli mowa jest o ślubie kogoś młodszego i niżej w hierarchii rodzinnej niż Ty, na przykład bratanka czy młodszego rodzeństwa, zupełnie na miejscu jest wręczenie koperty nieco wcześniej. Z kolei jeśli nie możesz pojawić się na ślubie dalszych znajomych, nie ma potrzeby, żebyś wysyłał albo wręczał prezent wcześniej. Ślub dalszych znajomych nie zobowiązuje Cię do wręczania im pieniędzy, ale z pewnością miłym gestem będzie wręczenie kartki i wina albo książki w innym terminie. W ten sposób docenisz otrzymanie zaproszenia i w jakimś stopniu się odwdzięczysz. Takie kwestie nie mają rygorystycznych granic i zasad – wszystko powinno zależeć od naszej zażyłości z parą młodą i tego, jak chcemy ich obdarować z okazji ślubu. Dawno minęły już czasy, kiedy młode małżeństwa urządzały swoje gniazdka dopiero po ślubie, a każdy drobiazg do domu mógł stać się świetnym prezentem ślubnym. Dziś pary najczęściej mieszkają ze sobą kilka lat przed ślubem, mają wszystko czego potrzebują, a więc liczą się drobne gesty i koperty, których zawartość młodzi spożytkują według własnego uznania.