Zadania świadka na ślubie.

Zadania świadka.

Na weselu dwie najważniejsze pary to oczywiście państwo młodzi i wbrew pozorom- świadkowie.
Bycie świadkiem na ślubie to wielki zaszczyt, gdyż świadczy to o wielkim zaufaniu ze strony panny młodej lub pana młodego. Pomoc świadków podczas ślubu jest nieoceniona. Świadkowie muszą pomagać państwu młodym nie tylko w czasie ślubu i na weselu, ale również przed całą uroczystością, jednak to dopiero w dniu ślubu mają najwięcej do zrobienia. Musza dbać, żeby wszystko było dopięte na ostatni gzik i nic nie zepsuło tego dnia świeżo upieczonym małżonkom.

Czym zajmują się świadkowie na weselu?

Świadkowie na weselu dbają o to, żeby wesele wypadło jak najlepiej. Dbają, żeby gościom niczego nie zabrakło i wysłuchują ewentualnych skarg gości. Wspierają parę młodą w dniu ślubu i wesela. Ślub nie może się obejść bez świadków, gdyż podpisują oni akty małżeństwa młodej pary. Świadkowie muszą być pełnoletni- to jeden z najważniejszych wymogów, żeby zostać świadkiem na ślubie. Świadkowie pomagają prze młodej w czasie ubierania się, na przykład świadkowa pomaga pannie młodej zapinać suknię a świadek wiąże muchę panu młodemu. Po ślubie przed kościołem świadkowie odbierają kwiaty i koperty od gości z rąk pary młodej. Na weselu świadek i świadkowie zachęcają gości do tańczenia i brania udziału w różnych zabawach weselnych.

Zadania świadka na ślubie.

Świadek jest pomocą dla pana młodego. Zapewnia nowożeńcom transport do kościoła lub urzędu i stamtąd na salę, gdzie będzie się odbywać wesele. Również świadek do ostatniej chwili pilnuje obrączek. Pomaga gościom znaleźć i usiąść na odpowiednich miejscach. Na weselu musi jako pierwszy wznieść toast i wygłosić mowę na cześć panny młodej. Angażuje się w prace kelnerów oraz po weselu dba o transport gości po ślubie, jeśli nie maja zapewnionego noclegu w hotelu. Świadek musi uczestniczyć w oczepinach i brać udział we wszystkich zabawach wymyślonych przez wodzireja i zespół.

Kogo wybrać na świadków?

Świadkami może być rodzeństwo, kolega/ koleżanka, przyjaciel/ przyjaciółka lub kuzynostwo. Najważniejsze, żeby osoba, która będzie naszym świadkiem/ świadkową dobrze nas znała i była pełnoletnia. Musi być to osoba godna zaufana, bardzo kontaktowa i towarzyska, otwarta, umiejąca się bawić oraz umiejąca jednocześnie sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Taka role powinno się powierzać osobom, które w sytuacjach kryzysowych potrafią zachować zimną krew i potrafią uspokoić zdenerwowane osoby.